niedziela, 25 października 2015

Linux ... jaka dystrybucja dla Hakera

Zastanawiam się nad pewnym cyklem dla uczniów związanym z zajęciami komputerowymi ale bardziej rozwijające ich zainteresowania. Ostatnio w klasach V rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w Internecie, niestety 45 minut to mało aby powiedzieć o wszystkim a już na pewno o tym jak sprawdzić czy moja domowa sieć jest bezpieczna. Nie chcę tworzyć poradnika jaki program uruchomić w systemie Windows i co zrobić aby dostać się do cudzego komputera jednak chciałbym was zainteresować tematem bezpieczeństwa. Poniżej przedstawię wam kilka dystrybucji systemu operacyjnego Linux (wow, istnieje coś innego niż Windows ... żartuję oczywiście wspominaliśmy o tym już na zajęciach :) ). Wszystkie dystrybucje wykorzystywane są przez administratorów do kontrolowania bezpieczeństwa ich sieci (niestety nie tylko przez administratorów).

Zaciekawiłem?


1. Kali Linux - https://www.kali.org


Dystrybucja oparta na Debianie wykorzystywany w informatyce śledczej oraz do testów "penetracyjnych".Dystrybucja oparta na Ubuntu służy do wykonywania testów "penetracyjnych" oraz testów bezpieczeństwa systemów informatycznych. Zawiera kompletny zestaw narzędzi do wykonywania testów.

3. ArchLinux - https://www.archlinux.org


Ta dystrybucja przeznaczona jest dla komputerów z procesorem IA-32 oraz x86-64 (czyli trochę starszych Intelach :) )

4. Samurai Web Security Framework - http://samurai.inguardians.com


Jest to dystrybucja Linuxa Live ze środowiskiem graficznym GNOME i jak nazwa wskazuje służy do przeprowadzania testów na serwery i strony WWW.

5. Parrot-sec Forenscic OS - https://www.parrotsec.orgZnowu dystrybucja oparta na Dbianie i specjalnie stworzona do badania zabezpieczeń komputerów.
Kolejna dystrybucja Ubuntu do testowania zabezpieczeń.

7. Deft - http://www.deftlinux.net (p.s. oczywiście nie mylić z Deft'em graczem LoL)Ponownie dystrybucja oparta na Linuxie ale ciekawostką jest wyposażenie tej dystrybucji w darmowe narzędzia z Windows dla informatyki śledczej.

8. Pentoo - http://www.pentoo.ch


Dystrybucja live oparta na Gentoo z mozliwością instalowania na maszynach 32 i 64 bitowych.

9. Cyborg Hawk - cyborg.ztrela.com (zgodnie z opisem na FB ta strona nie zawsze działa)


Dystrybucja oparta na Ubuntu, dopasowana do testowania również bezpieczeństwa mobilnego oraz wifi.

1 komentarz:

  1. Super, że przeprowadzasz tematy, które rzeczywiście mają jakieś znaczenie w korzystaniu z internetu.

    OdpowiedzUsuń

Konferencja - maj 2017

Prezentacja